terved hambad

Hambaimplantaadid

Hambaimplantaate kasutatakse puuduvate hammaste asendamiseks, peamiselt hambaproteeside toestamisel, kui suus ei ole enam piisavalt oma hambaid. Implantaadiga saab asendada ühte või mitut puuduvat hammast, kahjustamata sealjuures kõrvalasuvaid terveid hambaid.


Hambaimplantaatide paigaldamine Tartus DentalPlanet Hambaravis.

hambaimplantaadid Tartus

Hambaimplantaat on hamba tehisjuur, mis paigaldatakse kirurgilise operatsiooni abil lõualuusse kaotatud hamba asemele. Implantaatide paigaldus tehakse tavaliselt kohaliku tuimestusega. Järgmise etapina, umbes 6-8 nädala pärast, paigaldatakse implantaatidele hambakroonid või proteesid. Implantaatide valmistamisel kasutatav titaan on vastupidav ja lõualuuga bioloogiliselt ühilduv.

DentalPlanet Hambaravis on kasutusel STRAUMANN hambaimplantaadid.

Kõige vastupidavamad ja paremini luuga ühilduvad hambaimplantaadid on valmistatud titaani ja tsirkooniumi sulamist, võimaldades paigaldada kõige väiksema läbimõõduga implantaate (kõigest 4 mm). Sellised implantaadid sobivad patsientidele, kellel on vertikaalne lõualuu defitsiit. See tähendab omakorda patsiendi jaoks vähem invasiivset protseduuri. Uuringud tõendavad, et mida vähem organismi sekkuda, seda kauakestvam ja stabiilsem on tulemus.

Implantaadi pealispinda töödeldakse uudse SLActive tehnoloogia abil, mis parandab titaani meditsiinilisi omadusi ja kiirendab implantaadi luustumise aega peaaegu poole võrra. Kui tavaliselt tohib implantaadile proteesi teha umbes 6-8 nädalat peale implantaadi paigaldamist, siis SLActive’i korral on see võimalik juba 3-4 nädala möödudes.

Keraamilised implantaadid sobivad hästi patsientidele, kes on titaani suhtes allergilised. Keraamilised implantaadid ühilduvad sama hästi nagu titaanimplantaadid. Elevandiluuvärvi implantaat paigaldatakse patsientidele, kellel on õhukesed igemed, et lõpptulemus oleks võimalikult esteetiline. Video: (Keraamilised implantaadid)

hambaimplantaadid Tartus

Ühe puuduva hamba taastamisel hambareas on enamasti kasutusel hambaimplantaadid või sildproteesid. Sildprotees kinnitub hambakroonide abil kõrvalhammaste külge. Selle jaoks on vajalik proteesi toestavad terved hambad väiksemaks lihvida. Hammastele kinnituva sildproteesi puuduseks on edaspidine luuatroofia ja igemete taandumine hambakrooni servades. Parim lahendus on hambaimplantaat. Video: (Ühe puuduva hamba taastamine implantaadiga)


hambaimplantaadid sild

Mitme puuduva hamba taastamisel ei ole alati võimalik paigaldada sildproteesi. Põhjuseks on proteesi toestamiseks sobimatud või puuduvad tugihambad. Sellisel juhul tehakse tavaliselt suust eemaldatavad proteesid, mis kinnituvad hammastele metallist klambrite abil. Hambaproteesid võivad söömise ja rääkimise ajal halvasti suus püsida, põhjustades sageli ebamugavust. Implantaadid on ainsaks lahenduseks, kui eemaldatav protees ei püsi hästi suus ja proteesi pidev korrigeerimine ei anna enam soovitud tulemust. Video: (Mitme puuduva hamba taastamine implantaatidega)

  1. Hambaimplantaadid ei vaja lisatuge, kuna nad paigaldatakse otse lõualuusse.
  2. Puudub vajadus lihvida ja kahjustada kõrvalasuvaid terveid hambaid.
  3. Mälumiskoormus jaotub ühtlaselt ümbritsevale luule ja igemetele ega põhjusta luuatroofiat.
  4. Implantaat sarnaneb loomuliku hambaga ega tekita söömise, rääkimise ja naeratamise ajal ebamugavust.

hambaimplantaadid katteprotees

Kõikide hammaste kaotusel üla- või alalõuas tehakse tavaliselt eemaldatavad proteesid. Totaalproteesid ei ole piisavalt stabiilsed, kuna enamus juhtudel on täieliku hambutuse korral patsientide alveolaarluu taandunud ja ebaühtlane. Keele liikumine takistab proteesi püsimist söömisel ja rääkimisel. Totaalproteeside kasutusmugavuse ja suus püsimise parandamiseks lisatakse neile spetsiaalsed kinnitused, mille abil toetatakse protees ümmargustele implantaaditugedele. Vajadusel valmistatakse teile katteprotees, millel on kinnitused juba küljes. Protees kinnitatakse kohtades, kus teda toetavad implantaadid ja pehmed koed, Katteproteesi kinnitamiseks piisab vaid 2-4 implantaadist. Video: (Katteprotees - Kõikide hammaste taastamine implantaatidega)

  1. Püsivad stabiilselt suus.
  2. Ei toeta tugevalt igemetele ega suu limaskestale.
  3. Ei tekita söömise ajal ebamugavustunnet ja püsivad kindlalt suus.
  4. Proteesi on hooldamise ajaks lihtne eemaldada ja tagasi panna.
  5. Suurepärane kasutusmugavus ja väga hea esteetika.

hambaimplantaadid sildprotees

Kõikide hammaste puudumisel üla- või alalõuas on veel võimalus valmistada püsivalt implantaatidele kinnituv sildprotees (ProArch sildptotees). Terve hammasterea taastamiseks piisab vaid kuuest implantaadist, mis tagavad sildproteesile kindla ja stabiilse kinnitumise. Implantaatidele püsivalt paigaldatav sild on patsiendile väga mugav kasutada, kuna puudub vajadus proteesi selle hooldamise ajaks eemaldada. Video: (ProArch sildprotees - Kõikide hammaste taastamine implantaatidega)


Hambaimplantaatide paigaldamine võib olla valulik, keeruline ja tülikas, kuid samas kauakestva tulemusega, nagu mistahes meditsiiniline protseduur. Järgnevalt kirjeldame seda protsessi alates diagnoosi panekust ja implantaatide paigaldusest, kuni luustumise ning puuduvate hammaste proteesimise ja hoolduseni välja. See aitab teil mõista, et hambaimplantaatide paigaldus ei ole üldse tülikas ega tekita teile igapäevaelus ebamugavust. Kõige olulisem on leida usaldusväärne hambaarst, kes täpse diagnoosi põhjal teostab tulemusliku ravi ja annab asjakohased soovitused.

Esmalt tehakse teie suuõõne täpne läbivaatus ja lõualuu seisundi hindamiseks röntgenülesvõtted, eriti plaanitava implantatsiooni asukohas. Hambaarst valib vastavalt teie suuõõne ja lõualuu seisundile ja soovitud tulemusele parima ravi ja paigaldamist vajavate implantaatide arvu. Täpsemal diagnoosimisel kasutatakse 3D röntgenit, mis võimaldab kolmemõõtmelise kujutise abil hinnata lõualuu struktuuri, määrata implantaadi pikkuse ja läbimõõdu, samuti paigaldamise täpse koha. Juhul kui implantaadi õnnestunud paigaldamiseks ei ole selles kohas piisavalt lõualuud, siis on vaja teha lisaprotseduur lõualuu ülesehitamiseks ehk lõualuu augmentatsioon. Peale raviotsuse langetamist alustatakse hambaimplantaatide paigaldamist.

Hambaimplantaatide paigaldamisel (implantatsioonil) kasutatakse paikset tuimestust. Patsiendid ei tunne protseduuri ajal valu ega muid ebameeldivaid aistinguid. Implantaat paigaldatakse lõualuusse täpselt valitud kohta ja haav õmmeldakse kinni. Ajakulu protseduurile on umbes 30-60 minutit. Mitme implantaadi samaaegsel paigaldamisel võib operatsioon kesta mitu tundi. Väga tähtis on kinni pidada Teie hambaarsti nõuannetest, kuidas implantaadi eest selle luustumise perioodil hoolitseda.

Kui operatsioon oli keeruline, siis implantaadi koht võib hiljem tunduda veidi valulik. Kui operatsioon oli kergem, siis kaob turse juba kolme päeva pärast ja te ei tunne mingit valu. Hambaarst määrab teile valuvaigisteid ja infektsiooni vältimiseks antibiootikume. Oluline on järgida hammaste puhastamisel head suuhügieeni ja kasutada antiseptilisi suuloputusvahendeid. Sõltuvalt planeeritud proteesist ja lõualuu seisukorrast kasutatakse paranemisperioodil avatud või suletud luustumist. Suletud luustumise korral tuleb proteesi paigaldamise jaoks implantaat väikese operatsiooni käigus uuesti nähtavale tuua.

Pärast hammaste implantatsiooni tuleb teil oodata, sest alles peale implantaadi luusse kasvamist võtab lõualuu selle omaks. Olenevalt protseduuri keerukusest ja implantaadi tüübist võib see kesta 6–8 nädalat. Straumann SLActive’i implantaatide korral on paranemisperiood 3–4 nädalat. Kui teile tehti operatsioon lõualuu ülesehitamiseks, võib paranemine kesta veelgi kauem.

Hamba taastamisega saab jätkata peale seda, kui implantaat on lõualuusse täielikult kinni kasvanud. Selleks on implantaat vaja igeme alt nähtavale tuua. Lihtsa ja valutu protseduuri käigus tehakse igemele väike sisselõige ja vabastatakse implantaadi pind. Järgnevalt kruvitakse implantaadi sisse igeme vormija, mida tuleb kanda kuni igemete kokkukasvamiseni. Hambaarst võtab seejärel jäljendi, mille alusel valmistatakse planeeritud hambaprotees laboris. Hiljem ei ole muud vaja teha, kui paigaldada valmis protees implantaadi peale.

Kui teie suuõõnde on paigaldatud hambaimplantaat, siis on oluline selle eest hoolitseda. Hambaarst annab teile õige suuhügieeni suhtes nõu. Lisaks tavapärasele suuhügieenile peaks proteesi ja implantaadi puhastamiseks kasutama peale hambaharja ka implantaatide hooldamiseks valmistatud abivahendeid. Implantaadisildade igemepoolset osa peab iga päev puhastama spetsiaalse hambaniidi või hambavaheharjadega. Soovitav on lasta raviarstil hambaimplantaate kontrollida iga 6-12 kuu järel. Implantaadi kaotus on tihti seotud ebapiisava suuhügieeniga.