terved hambad

Kaariese võimalik ennetamine

Hambahaiguste ennetamise eesmärk on ära hoida kaariese teket ja ennetada selle komplikatsioone.

hambahaiguste ennetamine Tartus

Hambakaaries on hamba kõvakudede, emaili, hambaluu ja juuretsemendi kroonilise kuluga haigus, mille protsess on pöördumatu. Hambakude iseenesest ei tervistu.

Kaariese teket ja katu ladestumist hambaemaili pinnale mõjutavad sülje ja katu koostis. Mõnede üldhaiguste puhul on tõusnud risk kaariese tekkeks: maoülehappesus, diabeet, kiiritusravi järgselt. Hambakaariese tekkel on oluline joogivee ja toidu fluorisisaldus ja sellest tulenevalt ka hambaemaili koostise siduvus flooriga. Joogivee optimaalse fluorisisalduse puhul (1,0 – 1,2mgF/l) areneb tugev ning mikroobide ja süsivesikute paiksele toimele vastupidav hambaemail.

Hambakaaries on hamba kõvakoe kahjustus. Ulatuslikku karioosset defekti näeb lapsevanem ja kasvataja palja silmaga. Algavat ja pindmist ehk emailikaariest ning hammaste kontaktpindadel olevaid defekte saab kindlaks teha ainult hambaarst. Sellised defektid on võimalik remineraliseerida kaltsiumi ja fluori sisaldavate lahustega, kattes hambapinnad lakiga.

hambahaiguste ennetamine Eelnevalt puhastatakse hambapinnad, kasutades spetsiaalseid harjakesi ja poleerivaid pastasid. Vajadusel laiendatakse ka mälumispinna vagusid, mis seejärel kaetakse hermeetikumiga.
Mälumispinna pruunid pigmenteerunud defektid on varakult märgatavad, kontaktpinna karioosne defekt aga areneb tähelepandamatult.

Esmased kaariese nähud avalduvad karioosse laiguna, karioosne defekt võib jäävhambal välja kujuneda ca.18 kuu jooksul.