terved hambad

Igemehaiguste raviSuuhügieeni mõju suuõõne haiguste, sealhulgas hambakaariese ja kroonilise igemepõletiku kulule on suur.

Gingiviit

gingiviit, igemete põletik

Gingiviit on igemete põletik, mis kujuneb välja mitme ebasoodsa teguri toimel. Säilunud on igeme terviklik kinnitus hamba pinnale. Krooniline gingiviit algab ja selle edasiarenemine sõltub hambakatu kogunemisest hammaste ümber. Kuigi see seostub otseselt suuhügieeniga, on palju teisi faktoreid, mis võivad soodustada hambakatu kogunemist ning takistada selle eemaldamist. Sagedamini on tegemist mitme ebasoodsa teguri koosmõjuga.


 1. halb suuõõne hügieen
 2. limaskesta vigastused
 3. ravimata hambad
 4. sobimatud proteesid
 5. ortodontilisd aparaadid
 6. hammaste vale asend hambakaares
 7. kalduvus suuhingamisele
 8. mineraalide puudujääk toidus
 9. stress

 1. nakkushaigused
 2. pahaloomulised protsessid
 3. verehaigused
 4. hormonaalsed nihked
 5. diabeet
 6. pikaajalised ravikuurid
 7. geneetiline eelsoodumus
 8. HIV infektsioon ja AIDS

 1. Igeme värvi ja väliskuju muutused. Esineb igemepunetus ja turse. Tõsise paistetuse korral võivad igeme ja hammaste vahel moodustuda igemetaskud.
 2. Igemete veritsemine. Paljud peavad seda ekslikult normaalseks. Tavaliselt esineb seda kõige rohkem hammaste harjamisel, kuid seda võib esile kutsuda ka kõva toidu, näiteks õunte söömine. Veritsus võib tekkida ka iseeneslikult.
 3. Ebamugavus- ja valutunne. Ei ole oluline sümptom, kuigi vahetevahel, hammaste harjamisel võivad igemed olla valulikud. Sel juhul peaks patsient harjama hambaid õrnemalt.
 4. Halitoos ehk halb hingeõhk. Tavaline sümptom, millega võib kaasneda ebameeldiv maitse suus.
 5. Igemete vohamine ja haavandid.

Parodontiit

Parodontiit on hammast ümbritsevate kudede põletik, mille tagajärjel hävib hamba kinnituskude ja luu, kuni hammas langeb välja. Gingiviiti ja parodontiiti peetakse sama haiguse eri staadiumideks.


 1. veritsevad igemed
 2. liikuvad hambad
 3. hammaste kaotus
 4. hammaste vahede suurenemine, mida varem ei olnud
 5. halb maitse või lõhn suus
 6. sügeluse tunne igemetes, mida võib leevendada näiteks hambaniidi kasutamine
 7. tundlikkus mälumisel
 8. tundlikkus külmale ja kuumale
 9. põletav tunne igemetes

Sellise põletikulise haiguse esmaseks raviks on hambakatu ja hambakivi eemaldamine hambaravikabinetis. Vajadusel ka antibakteriaalne ravi ja igemete kirurgiline korrektsioon.

Esmatähtis on õige suuhügieen.
Lisaks hammaste harjamisele tuleb kasutada ka abivahendeid (hambavahetikke, -harjasid, -niite jne).

Haiguse prognoosi määrab patsiendi motivatsioon järgida individuaalselt talle kohandatud hügieeniprogrammi ning ka patsiendi üldtervis. Kuna nõrgestatud organismiga, kroonilist haigust põdeva ja pidevalt ravimeid kasutava patsiendi tervislik seisund võib nõuda erilist käsitlust, siis on see oluline ka kogu ravi planeerimisel.Hambakivi


Hamba pinnal nähtav hambakatt kõvastub sülje soolade toimel hambakiviks.
Hambakivi moodustub enamasti hammaste vahele, kust hambaharjaga pole kattu võimalik eemaldada. Hammastele ohtlikum on igemetaskuvedeliku kaasabil tekkiv igemealuse katu kivistumine. Tekkiv igemealune kivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas, põhjustades hambaümbriskudede progrsseeruvat põletikku. Igemepõletikku ja hambakivi teket saab takistada hoides hammaste kõik pinnad katust puhtad. See eeldab lisaks hambaharjale ka abivahendite (hambaniidi, hambatiku või hambavaheharja ) kasutamist hammaste vahede puhastamisel.
Hambale moodustunud hambakivi ei eemaldu hambaharja abil. Juba moodustunud hambakivi eemaldamisega tegeleb hambaarst spetsiaalsete instrumentide abil. Kaugele arenenud igemepõletiku ehk parodontiidi raviks tuleb eemaldada selle põhjustajad. See tähendab, et hambaarstil tuleb lasta eemaldada hambakivi ja siluda hambajuurte pinnad takistamaks pisikute uuesti kinnitumist.
Harva ostub sügaval asetseva hambakivi eemaldamiseks ja igeme õige kuju taastamiseks vajalikuks kirurgiline operatsioon.

Kui eespool toodud ravivõtted ei too oodatud tulemust või põletik ägeneb uuesti, võetakse appi konkreetsetele haigustekitajatele mõjuvad antibiootikumid. Spetsiaalste kirurgiliste tehnikate abil on võimalik ka hävinud luu asemele kasvatada hambajuure ümber uut luud.Suuhügieen


suuhügieen

Suuhügieeni mõju suuõõne haiguste, sealhulgas hambakaariese ja kroonilise igemepõletiku kulule on suur. Katt ei eemaldu ilma mehhaanilise puhastamiseta, see tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt.
Igapäevaseks hammaste pesemiseks on vajalikud sobiv hambahari ja -pasta, hammaste vahede puhastamiseks kasutatakse vastavalt vajadusele kas hambaniiti, või -vaheharja. Laste hammaste pesemist hambaharjaga alustatakse esimese hamba suhu lõikudes (hambapasta võetakse kasutusele siis, kui laps oskab suud loputada).
Korraliku harjamise järel tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. Siledus on märgiks, et oleme edukalt eemaldanud hammaste pinnalt katu. Apteegist ja hambaarstilt saadavate hambakatu värvimise indkaatortablettidega võib kontrollida, milliseid kohti tuleks veelgi hoolikamalt puhastada.
Teie hambaarst ja suuhügienist aitavad valida just Teile sobivad suuhügieeni vahendid ning nõustavad teid õigete harjamisvõtete õppimisel.