Igemehaiguste ravi
Suuhügieeni mõju suuõõne haiguste, sealhulgas hambakaariese ja kroonilise igemepõletiku kulule on suur.
Gingiviit - igemepõletiku varajane staadium

Gingiviit on igemete pindmine põletikuline seisund, mis kujuneb välja mitmete ebasoodsate tegurite koosmõjugl. Peamiseks põhjuseks on puudulik suuhügieen ja sellest tingitud hambakatu kogunemine. Haiguse algstaadiumis on igeme kinnitus hamba pinnale veel säilinud, mistõttu on gingiviit ravitav ja pöörduv.
Krooniline gingiviit areneb tavaliselt aeglaselt ning selle progresseerumine sõltub eelkõige suuõõne puhastamise kvaliteedist. Kuigi gingiviit on otseselt seotud suuhügieeniga, mõjutavad haiguse kulgu ka erinevad kohalikud ja üldised tegurid, mis võivad soodustada hambakatu kogunemist või raskendada selle eemaldamist.
- Halb suuõõne hügieen
- Limaskesta vigastused
- Ravimata hambad
- Sobimatud proteesid
- Ortodontilisd aparaadid
- Hammaste vale asend hambakaares
- Kalduvus suuhingamisele
- Mineraalide puudujääk toidus
- Stress
- Nakkushaigused
- Pahaloomulised protsessid
- Verehaigused
- Hormonaalsed nihked
- Diabeet
- Pikaajalised ravikuurid
- Geneetiline eelsoodumus
- HIV infektsioon ja AIDS
- Igeme värvi ja väliskuju muutused. Esineb igemepunetus ja turse. Tõsise paistetuse korral võivad igeme ja hammaste vahel moodustuda igemetaskud.
- Igemete veritsemine. Paljud peavad seda ekslikult normaalseks. Tavaliselt esineb seda kõige rohkem hammaste harjamisel, kuid seda võib esile kutsuda ka kõva toidu, näiteks õunte söömine. Veritsus võib tekkida ka iseeneslikult.
- Ebamugavus- ja valutunne. Ei ole oluline sümptom, kuigi vahetevahel, hammaste harjamisel võivad igemed olla valulikud. Sel juhul peaks patsient harjama hambaid õrnemalt.
- Halitoos ehk halb hingeõhk. Tavaline sümptom, millega võib kaasneda ebameeldiv maitse suus.
- Igemete vohamine ja haavandid.
Parodontiit - kaugelearenenud igemehaigus
Parodontiit on hammast ümbritsevate kudede põletikuline haigus, mille tagajärjel hävivad hamba kinnituskude ja alveolaarluu - ravimata kujul võib see lõppeda hamba kaotusega. Gingiviiti ja parodontiiti käsitletakse sama haiguse erinevate staadiumitena - ravimata gingiviit võib progresseeruda parodontiidiks.
- Veritsevad igemed
- Liikuvad hambad
- Hammaste kaotus
- Hammaste vahede suurenemine, mida varem ei olnud
- Halb maitse või lõhn suus
- Sügeluse tunne igemetes, mida võib leevendada näiteks hambaniidi kasutamine
- Tundlikkus mälumisel
- Tundlikkus külmale ja kuumale
- Põletav tunne igemetes
Parodontiidi esmaseks raviks on professionaalne hambakatu ja -kivi eemaldamine hambaravikabinetis. Vajadusel kasutatakse lisaks antibakteriaalset ravi või igemete kirurgiist korrigeerimist.
Oluline roll on patsiendi enda panus. Õige suuhügieen on ravi õnnestumise aluseks - lisaks hammaste harjamisele tuleb igapäevaselt kasutada abivahendeid nagu hambaniit, hambavaheharjad või -tikud.
Parodontiidi kulg ja ravitulemus sõltuvad suuresti patsiendi üldtervisest motivatsioonist järgida individuaalselt koostatud hügieeniprogrammi. Krooniliste haiguste korral või püsivate ravimite kasutamise puhul tuleb igemehaiguste ravi Tartus kavandada tervikpildis, arvestades patsiendi tervislikku seisundit.
Hambakivi - igemepõletikku soodustav tegur
Hambakatt, mis jääb hammastelt eemaldamata, kivistub aja jooksul sülje mineraalide toimel hambakiviks.
Hambakivi ladestub tavaliselt hammaste vahele ja igemeservadele - piirkondadesse, kust hambaharjaga on keeruline kattu eemaldada. Hammastele ohtlikum on igemealune hambakivi, mis moodustub sügaval igemetaskutes. See soodustab hambaümbriskudede põletikku ja parodontiidi argut.
Hambakivi ei eemaldu harjamisega ning vajab professionaalset puhastust. Hambaarst või suuhügienist eemaldab kivistunud ladestused spetsiaalsete instrumentidega. Vajadusel silutakse hambajuure pinnad, et takistada bakterite kinnitumist. Kaugele arenenud igemepõletiku korral võib osutuda vajalikuks kirurgiline ravi või antibakteriaalne ravi.
Hambakivi eemaldamine Tartus on oluline osa igemehaiguste ravis ja suuõõne tervise säilitamises.
Suuhügieen - parim kaitse igemehaiguste vastu

Korrapärane ja õige suuhügieen aitab ennetada nii kaariest kui ka igemepõletikku. Hambapindadelt tuleb eemaldada katt igapäevaselt, sest see ei kao iseenesest.
Tõhus igapäevane suuhooldus hõlmab:
- hammaste harjamist kaks korda päevas sobiva hambaharja ja -pastaga
- hambavahede puhastamist hambaniidi, vaheharjade või hambatikuga
- keele puhastamist (soovi korral)
- regulaarseid visiite hambaarsti ja suuhügienisti juurde
Laste hammaste hooldus algab esimese hamba lõikumisel. Hambapasta kasutamist alustatakse siis, kui laps oskab suud loputada.
Puhastatud hambapind peaks keelega katsudes tunduma sile. Vajadusel võib kasutada hambakatu värvimise tablette, et hinnata puhastuse tõhusust. Teie hambaarst või suuhügienist aitab valida sobivad suuhooldusvahendid ja õpetab nende õiget kasutamist.
Igemete tervis ja ennetus
Igemete tervis on tihedalt seostud kogu suuõõne ja üldise tervisega. Nii gingiviit kui parodontiit arenevad sageli märkamatult, kuni ilmnevad tõsisemad sümptomid - kuid ennetus ja varajane ravi võivad vältida suuremaid probleeme. Regulaarne professionaalne suuhooldus ning õiged igapäevased harjumused on parim viis igemehaiguste ennetamiseks ja raviks.
Kui märkad igemete veritsust, halba hingeõhku või igemete taandumist, ära oota. Varajane sekkumine annab parima tulemuse.
Broneeri aeg