terved hambad

Hambaproteesid

Hammaste proteesimisega taastatakse üksikute hammaste ja hammasteridade defektid.
hammaste proteesimine Tartus

Hambaproteeside valmistamisel kasutatakse väga palju erinevaid konstruktsioone ja materjale, mille hulgast sobivama ja efektiivsema valib hambaarst koos patsiendiga. Konsultatsiooni käigus (esmakordsel visiidil) koostatakse raviplaan, tehakse patsiendile parim materjalide valik ja arutatakse läbi lõplik proteeside hind.

Proteesimise alla kuuluvad nii eemaldatavad (plaat- ja büügelproteesid) kui ka suust mitte-eemaldatavad konstruktsioonid (kroonid ja sillad).

Hambaarsti poolt võetud jäljendi alusel valmistatakse hambakroonid või eemaldatav protees hambalaboris.


Hammaste proteesimine Tartus DentalPlanet Hambaravis.



Kroonid

hambakroonide paigaldus Tartus

Kroonimine on hamba katmine püsiva materjaliga, et taastada hamba kuju ja välimus. Näidustuseks on ulatuslik hambakrooni kahjustus või purihammastel suured mälumispinna täidised. Ulatuslikud täidised ei ole mõeldud suurte mälumiskoormuste talumiseks ning seetõttu kuluvad suhteliselt kiiresti. Peale juureravi on soovitatav hammas kroonida. Hammas, mille juurekanalid on ravitud, võib kergesti murduda.

Hambakroon toestab hambakudesid ja vähendab murdumise ohtu. Vajadusel toestatakse juur tihvtpanuse või fiiberpostiga , mis kinnituvad hambajuure sisse. Võimalik edukalt kroonida. Eeltingimuseks on tihvtpanuse valmistamine hambajuure sisse.


  1. hambas on täidiseid üle 1/3 hambast
  2. hamba krooniosa on vähe säilinud ja seda on vaja taastada suures ulatuses
  3. Hambale on teostatud juureravi
  4. Vajalik on tõsta hambumuskõrgust
  5. Vajalik on muuta hamba värvi või asendit


Sillad

hambaproteesid sillad

Sild on puuduvat hammast asendav suust mitte-eemaldatav konstruktsioon, mis toetub naaberhammastele. Silla valmistamine on näidustatud, kui defekti piiravad naaberhambad on tugevalt kahjustatud ning vajavad kroonimist. Kui naaberhambad on terved või vähe kahjustatud, siis asendatakse puuduv hammas implantaadiga.




Laminaadid

laminaadid hammastele DentalPlanet

Laminaadid on näidustatud kui hammastel on värvimuutus ja valgendamine ei ole andnud soovitud tulemust. Kui hammaste asendit või kuju on vaja vähesel määral korrigeerida
Lumineerid on õhukesed portselanist plaadid, mis kleebitakse hammastele. Lumineeridega on võimalik hambaid lihvimata saavutada väga hea esteetiline tulemus.





Panused

Panuseid (inlay-onlay) planeerime kui, täidis on ulatuslik ja haarab hamba kontaktpinna




Metallokeraamilised kroonid sillad

Metallokeraamilised kroonid ja sillad koosnevad metallkarkassist (CrCo,Ti,Au) ja seda katvast keraamilisest e. portselani kihist.

Nende eeliseks on:

  1. hea funktsionaalsus ja vastupidavus
  2. hea esteetiline välimus
  3. mõõdukas hind

Keraamilised kroonid tsirkooniumil

Kroonide ja sildade valmistamisel kasutame peamiselt täiskeraamilisi lahendusi. Täiskeraamika tsirkooniumkroonide eelised on:

  1. väga hea esteetiline tulemus (ei tekki tumedat viirgu igemejoonel)
  2. bioloogiliselt sobivaim materjal (allergiavaba; mikroobid ei kinnitu nii kergelt kui oma hamba külge)
  3. tugev ja vastupidav- – tsirkooniumoksiid (ZrO) on üks väheseid keraamilisi materjale, mis suu tagumise osa tugevale mälumisjõule hästi vastu peab
  4. metallivaba – restauratsioon on täiskeraamiline, ei ole kasutatud ühtegi metalli
  5. ei moodustu pragusid , tsirkooniumi mikrostruktuur ei muutu
  6. Ülimalt täpne sobivus – erakordne täpsus on saavutatud tänu ülitäpsele skännerile (< 20 µm) ja arvutis modelleerimisele. Freesimise täpsus on väga hea, seega ka kape sobivus prepareeritud hambale.

Suust eemaldatavad osalised ja täisproteesid

Plaatprotees

Plaatprotees on plastmassist valmistatav osaline protees, millel kasutatakse ainsate metallist elementidena vajaduse korral klambreid. Valmistatakse, kui kõik hambad või enamus nendest on kaotatud. Samuti võib teda kasutada ka ajutise proteesina asendamaks mõnda puuduvat hammast.

Kuigi see on odavamat tüüpi protees, ei soovitata teda pikemaajaliseks kasutamiseks kuna seda tüüpi protees mõjub halvasti hammastele ja igemetele.
Totaalproteesid on plaatproteesid täiesti hambutule lõualuule. Proteesi plastmassosa kaudu antakse mälumiskoormus edasi suuõõne pehmele limaskestale. Totaalproteeside kasutusmugavuse ja suus püsimise parandamiseks kasutame hammaste implantaate.


Büügelprotees

Büügelproteesil on metallkarkass, mis annab talle tugevuse ja võimaldab väiksemad mõõtmed, mis omakorda suurendab proteesi kasutamismugavust.

Büügelprotees asendab puuduvaid hambaid ja tehakse siis, kui sildade valmistamine või implantaatide paigaldamine ei ole näidustatud. Mälumiskoormus antakse oma hammastele edasi täpselt kujundatud klambrite abil. Büügelproteesi hind sõltub metallkarkassi ja klambersüsteemi keerukusest.


Kombineeritud proteesid

Kombineeritud proteesid


See on eri liiki proteeside kombineerimine. Näiteks osad hambad taastatakse kroonide või sildadega, osad aga asendatakse eemaldatava proteesiga. Kombineeritud proteesid kinnituvad oma hammastele keraamiliste kroonide ja lukkude abil. Kombineeritud proteesidel ei ole nähtavaid metallklambreid. Esteetika ja kasutamismugavus on enamasti väga hea.

Valmistatakse siis, kui kõiki hambaid ei ole võimalik asendada suust mitte-eemaldatavate proteesidega. Kombineeritud proteesi hind sõltub keraamiliste kroonide arvust ja lukusüsteemi keerukusest.






Implantaadid ja proteesid implantaatidele


Implantandid hamaastele


Puuduvat hammast on võimalik taastada implantaadiga, mis istutatakse luu sisse ja millele omakorda kinnitatakse laboris valmistatud krooniosa. Lõpptulemus on loomulike hammastega sarnane. Analoogselt on võimalik valmistada implantaatidele toetuvaid sildu. Implantaatidega võib toetada ja kinnitada ka suust eemaldatavaid proteese. Vahel on nad ainsaks väljapääsuks, kui eemaldatav protees ei püsi suus. Hammaste implantaadi hind sõltub asendamist vajavate hammaste arvust ja kombineeritud proteesi konstruktsioonist.





Hambaproteeside pildid


Tehtud tööd


Individuaalne raviplaan

Sageli peab hambaarst kombineerima erinevaid proteesi liike. Näiteks mõned hambad taastatakse kroonidega, osad aga eemaldatava proteesiga nn. luku abil. Selliste proteeside kasutamine on näidustatud kui hammaskonda ei ole võimalik mingil põhjusel taastada kroonide ja hambaimplantaatidega (vt. hambaimplantaat).

Kuna tänapäeval on kasutusel väga erinevad materjalid ja proteesiliigid, siis parima lahenduseni jõuame sageli peale individuaalse raviplaani koostamist. See tähendab, et enne ravi alustamist kuulame me patsiendi soove ning hindame hammaste ja suuõõne olukorda. Hammaste seisundi analüüsimisel kasutame digitaalseid röntgenülesvõtteid, kaardistame igemetaskud, valmistame diagnostilised mudelid ja teeme diagnostilise ülesvahatuse mudelitel visualiseerimaks ravi lõpp-tulemuse. Hambaproteeside hind sõltub proteesi liigist. Orienteeruvad hambaproteeside hinnad Tartus DentalPlanet Hambaravi kliinikus saate siit hinnakirjast.
Täpsem hambaproteeside maksumus selgub peale arstiga konsulteerimist kohapeal.


Olete saanud uue hambaproteesi

  1. Proteesi sobimisel on suur tähtsus suuõõne anatoomilistel iseärasustel ja patsiendi kohanemisvõimel.
  2. Uus hambaprotees on alati teistsugune kui oma hambad või eelmine protees, mistõttu võib see algul tunduda harjumatu või isegi ebamugavana.
  3. Uus protees on sageli massiivsem ja laiemate piiridega kui eelmine protees, kuna peab taastama suus toimunud lõualuu muutused ja hambumuse kõrguse.

Uue proteesiga harjumine

  1. Hambaproteesiga harjumiseks on vaja aega ja kannatust.
  2. Suust eemaldatavat hambaproteesi hoidke pidevalt suus, nii päeval kui öösel.
  3. Kui proteesi ei kanta kogu aeg, võib see muutuda sobimatuks, sest aja jooksul muutub ka suu kuju (hambad nihkuvad, lõualuu vajub).
  4. Proteeside kandmisel võib parema suuspüsivuse saavutamiseks kasutada proteesiliimi (müügil apteekides).
  5. Väga harva sobib protees suhu kohe, ilma et see ei hõõruks ega tekitaks ebamugavust. Seetõttu tuleb kindlasti käia esimestel kandmiskuudel hambaarsti juures proteesi reguleerimas.

Uue proteesiga harjumine

  1. Õppige proteesiga selgelt rääkima.
  2. Suu- ja keelelihased harjuvad uue proteesiga kiiremini, kui loete harjutamiseks tekste selge ja valju häälega.
  3. Protees võib loksuda, kui räägite liiga kiiresti või liiga pikka aega neelatamata.

Söömine

  1. Uue proteesiga on vaja muuta hammustamis- ja mälumisharjumusi.
  2. Söömiseks tuleb rohkem aega varuda.
  3. Esialgu süüa pehmet toitu ja panna suhu väiksemaid palasid.
  4. Toidu mälumiseks tuleks kasutada mõlemaid suupooli, et vältida liigset pidevat koormust ühele suu poolele.
  5. Kui lõikehambad (4 esihammast) on proteesihambad, siis nendega tahke toidu hammustamist tuleb vältida.

Protees teeb valu

  1. Pöörduge esimesel võimalusel hambaarsti poole, kui protees hõõrub või teeb haiget. Selleks, et hõõrdumiskoht oleks arstile näha, peab proteesi kindlasti kandma vähemalt 2 tundi enne vastuvõtule tulekut.
  2. Proteesi reguleerimiseks või parandamiseks pöörduge hambaarsti vastuvõtule. Kunagi ei tohi hakata ise viilima hõõruvat proteesi, pingutama proteesiklambreid või liimima murdunud proteesi.

Proteeside puhastamine

Proteeside puhastamine
  1. Puhastage hambaproteesi vähemalt kaks korda päevas: hommikul ja õhtul kas nõudepesuvahendi või naturaalse seebi, sooja vee ja harjaga. Ärge kasutage puhastamiseks hambapastat, kuna selles olevad abrasiivsed osakesed kriibivad proteesimaterjale, tekitades mikroskoopilisi vagusid, millele on bakteritel hea kinnituda.
  2. Puhastage harjaga nii proteesi sise- kui välispinda.
  3. Kasutage vähemalt kord nädalas proteesipuhastustablette, mis on müügil apteekides.
  4. Võimalusel loputage proteesi veega pärast igat toidukorda.
  5. Suus olevaid oma hambaid (ka ühte hammast) peske kindlasti hambaharja ja -pastaga.
  6. Proteesile ladestunud püsiv sete laske eemaldada hambaarstil.
  7. Proteeside ebapiisav ja ka vale puhastamine võib viia hambakatu ja hambakivi ladestumiseni.
  8. Toiduosakeste jäämine proteeside alla või klambrite vahele võib põhjustada halba suulõhna.

Hoolitsege oma proteeside eest. Vältige proteesi mahakukkumist – protees on õrn ja võib kergesti puruneda.

Üks kord aastas külastage hambaarsti selleks, et lasta oma protees üle vaadata, vajadusel reguleerida, pisivigasid parandada või puhastada.