terved hambad

Hambaproteesid

Hammaste proteesimisega taastatakse üksikute hammaste ja hammasteridade defektid.
hammaste proteesimine Tartus

Hambaproteeside valmistamisel kasutatakse mitmesuguseid konstruktsioone ja materjale. Sobiva ja efektiivse lahenduse valib hambaarst koostöös patsiendiga, arvestades suuhügieeni, lõualuude seisundit ning isiklikke ootusi.

Esmakordsel visiidil toimub konsultatsioon, mille käigus koostatakse individuaalne raviplaan, valitakse patsiendile sobivaimad materjalid ja arutatakse läbi hambaproteeside lõplik hind.

Proteesimise alla kuuluvad erinevat tüüpi lahendused:

  • Eemaldatavad proteesid, sealhulgas plaat- ja büügelproteesid
  • Suust mitte-eemaldatavad konstruktsioonid, näiteks hambakroonid ja sildproteesid

Hambaarsti poolt võetud täpse jäljendi alusel valmistatakse nii hambakroonid kui ka eemaldatavad proteesid professionaalses hambalaboris, mis tagab kvaliteedi ja täpse sobivuse.

Hammaste proteesimine Tartus DentalPlanet Hambaravis - kvaliteetsed ja individuaalsed lahendused Sinu naeratuse taastamiseks.


Kroonid

hambakroonide paigaldus Tartus

Kroonimine tähendab hamba katmist püsiva krooniga, et taastada selle kuju, tugevus ja esteetiline välimus. Kroonide paigaldamine on näidustatud juhul, kui hamba enda krooniosa on ulatuslikult kahjustunud, näiteks kaariesekahjustuse, suure täidise või kulumise tõttu. Eriti purihammastel ei talu suured täidised pikaajalist mälumiskoormust ning võivad kiiresti kuluda või praguneda.

Samuti on kroonimine soovitav pärast juureravi, kuna juuretäidisega hambad muutuvad hapraks ja võivad kergesti murduda. Kroon aitab sellist hammast toestada ja kaitsta edasise kahjustuse eest.

Kui hamba enda krooniosa ei paku piisavalt tuge, võib olla vajalik juure toestatamine tihvtpanuse või fiiberpostiga , mis kinnitatakse hambajuure sisse. Alles seejärel on võimalik kroon edukalt valmistada ja kinnitada.

Hammaste kroonimist soovitakse järgmistes olukordades:

  1. Hambas olev täidis katab rohkem kui kolmandiku hambakroonist
  2. Hamba krooniosa on ulatuslikult kahjustunud ning vajab taastamist
  3. Hambale on tehtud juureravi ja see vajab täiendavat tugevdamist
  4. Vajalik on taastada või tõsta hambumuskõrgust
  5. Soovitakse parandada hamba kuju, asendit või värvust esteetilistel eesmärkidel

Kroon aitab taastada hamba kuju, funktsiooni ja vastupidavuse, pakkudes kauakestvat lahendust.


Sillad

hambaproteesid sillad

Hambasild on suust mitte-eemaldatav protees, mis asendab ühte või mitut puuduvat hammast. Sild kinnitub puuduva hamba kõrval olevatele hammastele, mis toimivad tugihammastena.

Silla valmistamine on näidustatud juhul, kui defekti piiravad naaberhambad on tugevalt kahjustatud ja vajavad samuti kroonimist. Sellisel juhul saab sild ühtaegu taastada puuduvad hambad ning tugevdada naaberhambaid.

Kui aga naaberhambad on terved ja minimaalselt kahjustatud, on eelistatum lahendus puuduv hammas asendada hambaimplantaadiga, mis ei vaja kõrvalhammaste lihvimist.


Laminaadid

laminaadid hammastele DentalPlanet

Laminaadid on õhukesed keraamilised katted, mis liimitakse esihammaste nähtavale pinnale, et parandada nende välimust. Laminaadid on sobiv lahendus, kui:

  • Hammastel esineb värvimuutus ning valgendamine ei ole andnud soovitud tulemust
  • Soovitakse korrigeerida hammaste kuju või asendit väiksemas ulatuses

Lumineerid on eriti õhukesed portselanlaminaadid, mis võimaldavad saavutada loomuliku ja esteetilise tulemuse ilma hammaste lihvimiseta. Tänu nende õhukesele struktuurile saab säilitada maksimaalselt palju oma hambakude, mis teeb lumineeridest minimaalselt invasiivse lahenduse esteetilisteks parandusteks.


Panused (inlay/onlay)

Panused ehk inlay'd ja onlay'd on täpse kujuga hambalaboris valmistatud keraamilised või komposiitmaterjalist täidised, mis taastavad ulatuslikult kahjustunud hamba.

Panuseid planeeritakse juhul kui, hambaauk või täidis on suur ning haarab ka kontaktpindu ehk külgmist pinda, mille kaudu hambad omavahel kokku puutuvad. Sellistes olukordades ei ole tavaline täidis piisavalt vastupidav ning panus pakub oluliselt paremat tugevust, täpsust ja pikaajalist kestvust.

Inaly katab hamba sisemise osa, onlay ulatub ka hambaköprudele.


Metallokeraamilised kroonid sillad

Metallokeraamilised kroonid ja sillad on laialt kasutusel olevad suust mitte-eemaldatavad proteesid, mis koosnevad metallkarkassist (nt koobalt-kroom, titaan või kuld) ning seda katvast esteetilisest keraamilisest ehk portselankihist.

Peamised eelised:

  1. Väga hea mehhaaniline tugevus ja sobivus suure koormusega piirkondadesse (nt purihambad)
  2. Esteetiline välimus - keraamika katab metalli täielikult
  3. Soodsam hind võrreldes täiskeraamiliste või tsirkooniumkroonidega

Keraamilised kroonid tsirkooniumil

Kroonide ja sildade valmistamisel eelistame tänapäevaseid täiskeraamilisi lahendusi, millest enim kasutatav on tsirkooniumoksiidil (ZrO₂) põhinev kroon. Tsirkooniumkroonid ühendavad endas loomuliku esteetika, kõrge vastupidavuse ja bioloogilise sobivuse.

Tsirkooniumkroonide eelised:

  1. Väga hea esteetika - ei tekki tumedaid viirge igemejoonel, kroon näeb loomulik välja ka eredas valguses
  2. Bioloogiline sobivus - allergiavaba materjal, mikroobid ei kinnitu selle pinnale nii kergesti nagu oma hambale
  3. Vastupidav – tsirkooniumoksiid (ZrO₂) on üks tugevamaid keraamilisi materjale, sobides ka tugeva mälumiskoormusega tagahammastele
  4. Metallivaba – kogu kroon on täiskeraamiline, ei sisalda ühtegi metallikomponenti
  5. Pragudevaba struktuur - tsirkoonium on stabiilse mikrostruktuuriga ja ei allu pragunemisele
  6. Ülimalt täpne sobivus – tänu digitaalsele skännerile (< 20 µm) ja CAD/CAM modelleerimisele saavutatakse erakordne täpsus ideaalne sobivus prepareeritud hambale.

Tsirkooniumkroonid on parim valik patsiendidele, kes hindavad looduslähedast välimust, suurt tugevust ja metallivaba koostist.


Suust eemaldatavad osalised ja täisproteesid

Plaatprotees

Plaatprotees on plastmassist valmistatud osaline eemaldatav protees, millel kasutatakse metallist komponente (nt klambreid) ainult vajaduse korral. Seda tüüpi proteese valmistatakse juhul, kui enamik hambaid on kaotatud või kui on vaja asendada üksikuid puuduvaid hambaid enne lõplikku lahendust.

Kuigi plaatprotees on taskukohane lahendus, ei soovitata seda pikemaajaliseks kasutamiseks. Pikemaajalisel kandmisel võib see avaldada negatiivset mõju allesjäänud hammastele ja igemetele.


Totaalprotees

Totaalprotees ehk täisprotees on samuti plastmassist valmistatud plaatprotees, mis on mõeldud täielikult hambutule lõualuule. Mälumiskoormus kandub edasi suu limaskestale, mistõttu võib protees muutuda aja jooksul ebastabiilseks ja ebamugavaks.

Totaalproteeside kasutusmugavuse ja suus püsimise parandamiseks kasutatakse sageli hambaimplantaate, mille abil saab proteesi lõualuu külge kinnitada. Selline lahendus pakub oluliselt paremat stabiisust ja elukvaliteeti võrreldes tavalise eemaldatava proteesiga.


Büügelprotees

Büügelprotees on eemaldatav protees, millel on metallkarkass, mis tagab konstruktsioonile tugevuse ja võimaldab proteesi valmistada kompaktsemalt. See teeb proteesi kandmise mugavamaks ning stabiilsemaks võrreldes tavalise plastmassist proteesiga.

Büügelprotees on mõeldud puuduvaid hambaid asendama juhtudel, kui sildade valmistamine või implantaatide paigaldamine ei ole võimalik või otstarbekas. Mälumiskoormus kandub osaliselt edasi olemasolevatele hammastele täpselt kujundatud klambrite ja toestuste abil, mis aitab säilitada suu tasakaalu ja funktsiooni.

Büügelproteesi maksumus sõltub kasutatava metallkarkassi ja klambersüsteemi keerukusest ning individuaalsest lahendusest.


Kombineeritud proteesid

Kombineeritud proteesid

Kombineeritud protees on lahendus, mis ühendab fikseeritud (nt kroonid, sillad) ja eemaldatavad proteesid ühtseks tervikuks. Tavaliselt taastatakse osa hammaskonnast suust mitte-eemaldatavate keraamiliste kroonide või sildadega, ülejäänud hambad aga asendatakse eemaldatava proteesiga, mis kinnitub oma hammastele spetsiaalsete lukusüsteemide abil.

Lukud asendavad traditsioonilisi metallklambreid, muutes proteesi visuaalselt märkamatuks ja esteetiliselt kaunimaks. Lisaks pakub lukuga kinnituv protees paremat stabiisust ja suuremat kasutamismugavust.

Kombineeritud proteese kasutatakse eelkõige siis, kui kõiki hambaid ei ole võimalik taastada ainult fikseeritud töödega. Lahenduse maksumus sõltub keraamiliste kroonide hulgast ja lukusüsteemi keerukusest.


Implantaadid ja proteesid implantaatidele

Implantandid hamaastele

Puuduvaid hambaid on võimalik taastada implantaatidega, mis paigaldatakse lõualuusse ning millele omakorda kinnitatakse keraamilised kroonid või sildproteesid. Implantaatide abil taastatud hambad näevad välja loomulikud ja on funktsionaalselt võrreldavad pärishammastega. Implantaatidele saab kinnitada ka eemaldatavaid proteese - sellisel juhul tagavad implantaadid proteesi stabiisuse ja parema püsivuse suus, mis on eriti oluline juhul, kui tavaline protees kipub loksuma või ei püsi kindlalt paigal.

Kombineeritud protees implantaatidel on sageli parim lahendus ulatusliku hambakaotuse korral, pakkudes head esteetikat, kasutamismugavust ja kindlat püsimist. Hambaimplantaadi ja kombineeritud proteesi hind sõltub asendamist vajavate hammaste arvust, implantaatide asukohast ja töö keerukusest.


Hambaproteeside pildid


Tehtud tööd

Individuaalne raviplaan

Sageli tuleb hammaste proteesimisel kombineerida erinevaid proteesitüüpe. Näiteks taastatakse osa hammastest kroonidega ning teised eemaldatava proteesiga, mis kinnitub spetsiaalse luku abil. Sellist lahendust kasutatakse juhul, kui hammaskonda ei ole võimalik täielikult taastada kroonide ja hambaimplantaatidega.

Kuna tänapäeval on saadaval väga mitmesuguseid proteesiliike ja materjale, jõuame parima lahenduseni sageli alles pärast individuaalse raviplaani koostamist. Enne ravi alustamist kuulame patsiendi soovid, hindame hammaste ja suuõõne seisundit ning selgitame välja sobivaimad ravivõimalused.

Diagnoosi täpsustamiseks ja ravi planeerimiseks kasutame järgmisi meetodeid:

  • Digitaalsed röntgenülesvõtted
  • Igemetaskute kaardistamine
  • Diagnostiliste mudelite valmistamine
  • Diagnostiline ülesvahatus - ravi lõpptulemuse visuaalne mudel

Hambaproteeside hind sõltub valitud proteesi liigist ja kasutatavatest materjalidest. Täpsemad hambaproteeside hinnad Tartus leiate DentalPlanet Hambaravi hinnakirjast, kuid lõplik maksumus selgub alati konsultatsiooni käigus hambaarsti juures.

Meie eesmärk on pakkuda igale patsiendile personaalselt sovib ja kestvalt toimiv lahendus. DentalPlanet Hambaravis on Sinu naeratus professionaalsetes kätes.


Olete saanud uue hambaproteesi

  1. Uus hambaprotees on alati teistsugune kui oma hambad või eelmine protees, mistõttu võib see algul tunduda harjumatu või isegi ebamugavana.
  2. Proteesi sobimisel on suur tähtsus suuõõne anatoomilistel iseärasustel ja patsiendi kohanemisvõimel.
  3. Uus protees on sageli massiivsem ja laiemate piiridega kui eelmine protees, kuna peab taastama suus toimunud lõualuu muutused ja hambumuse kõrguse.

Uue proteesiga harjumine

  1. Hambaproteesiga harjumiseks on vaja aega ja kannatust.
  2. Suust eemaldatavat hambaproteesi hoidke pidevalt suus, nii päeval kui öösel.
  3. Kui proteesi ei kanta kogu aeg, võib see muutuda sobimatuks, sest aja jooksul muutub ka suu kuju (hambad nihkuvad, lõualuu vajub).
  4. Proteeside kandmisel võib parema suuspüsivuse saavutamiseks kasutada proteesiliimi (müügil apteekides).
  5. Väga harva sobib protees suhu kohe, ilma et see ei hõõruks ega tekitaks ebamugavust. Seetõttu tuleb kindlasti käia esimestel kandmiskuudel hambaarsti juures proteesi reguleerimas.

Uue proteesiga harjumine

  1. Õppige proteesiga selgelt rääkima.
  2. Suu- ja keelelihased harjuvad uue proteesiga kiiremini, kui loete harjutamiseks tekste selge ja valju häälega.
  3. Protees võib loksuda, kui räägite liiga kiiresti või liiga pikka aega neelatamata.

Söömine

  1. Uue proteesiga on vaja muuta hammustamis- ja mälumisharjumusi.
  2. Söömiseks tuleb rohkem aega varuda.
  3. Esialgu süüa pehmet toitu ja panna suhu väiksemaid palasid.
  4. Toidu mälumiseks tuleks kasutada mõlemaid suupooli, et vältida liigset pidevat koormust ühele suu poolele.
  5. Kui lõikehambad (4 esihammast) on proteesihambad, siis nendega tahke toidu hammustamist tuleb vältida.

Protees teeb valu

  1. Pöörduge esimesel võimalusel hambaarsti poole, kui protees hõõrub või teeb haiget. Selleks, et hõõrdumiskoht oleks arstile näha, peab proteesi kindlasti kandma vähemalt 2 tundi enne vastuvõtule tulekut.
  2. Proteesi reguleerimiseks või parandamiseks pöörduge hambaarsti vastuvõtule. Kunagi ei tohi hakata ise viilima hõõruvat proteesi, pingutama proteesiklambreid või liimima murdunud proteesi.

Proteeside puhastamine

Proteeside puhastamine
  1. Puhastage hambaproteesi vähemalt kaks korda päevas: hommikul ja õhtul kas nõudepesuvahendi või naturaalse seebi, sooja vee ja harjaga. Ärge kasutage puhastamiseks hambapastat, kuna selles olevad abrasiivsed osakesed kriibivad proteesimaterjale, tekitades mikroskoopilisi vagusid, millele on bakteritel hea kinnituda.
  2. Puhastage harjaga nii proteesi sise- kui välispinda.
  3. Kasutage vähemalt kord nädalas proteesipuhastustablette, mis on müügil apteekides.
  4. Võimalusel loputage proteesi veega pärast igat toidukorda.
  5. Suus olevaid oma hambaid (ka ühte hammast) peske kindlasti hambaharja ja -pastaga.
  6. Proteesile ladestunud püsiv sete laske eemaldada hambaarstil.
  7. Proteeside ebapiisav ja ka vale puhastamine võib viia hambakatu ja hambakivi ladestumiseni.
  8. Toiduosakeste jäämine proteeside alla või klambrite vahele võib põhjustada halba suulõhna.

Hoolitsege oma proteeside eest. Vältige proteesi mahakukkumist – protees on õrn ja võib kergesti puruneda.

Külastage vähemalt kord aastas hambaarsti, et lasta oma protees üle vaadata, vajadusel reguleerida, pisivigasid parandada või puhastada.


Broneeri konsultatsioon